Susisiekite dabar:

Kelionių paieška

Pradžia:
+/- 3d.
Oranžinė (Orange) upė

Oranžinė upė tai ilgiausia upė tekanti Pietų Afrikoje. Ji prasideda Drakeno kalnuose, Montosurso masyve, Lesote. Upė teka daugiausia vakarų kryptimi per Aukštojo Veldo plynaukštę Pietų Afrikos Respublikos teritorija. Toliau driekiasi Kapo plynaukšte, giliais tarpekliais, kur suformuoja slenksčius ir krioklius. Žemupyje teka PAR - Namibijos siena. Čia išsišakoja į daugybę vadžių ir atšakų ir į Atlanto vandenyną įteka Aleksandro įlankoje. Europiečiai (olandai) upę pirmą kartą išvydo 1760 m. ir pavadino tuo metu Nyderlandus valdžiusios dinastijos (Oranje - Nassau) garbei.

 

orange_river

 

Sezonai:

Sausais žiemos mėnesiais vandens lygis stebėtinai sumažėja dėl intensyvaus garavimo proceso. Metinis kritulių kiekis teritorijoje yra apie 2000 mm, tačiau į vakarų pusę kritulių mažėja (rytinėje upės dalyje jų iškrinta daugiau). Upės žiotyse metinis kritulių kiekis jau siekia vos apie 50 mm. Taip yra dėl intensyvesnio garavimo vakarinėje upės dalyje. Vasaros mėnesiais (lapkritį - vasarį) , padidėjus kritulių kiekiui, upės srovė virsta veržlia ir sraunia.

 

driezas

 


Ekonominė upės nauda:

Laivyba vykdoma atskirose upės ruožuose. Upė atlieka labai reikšminga vaidmenį visoje Pietų Afrikos ekonomikoje: ji tiekia vandenį drėkinimui, jos pagalba veikia hidroelektinės gaminančios energiją. Upė taip pat labai reikšminga Pietų Afrikos deimantų pramonei. Būtent jos sąnašose buvo rastas pirmasis deimantas šalies teritorijoje pavadintas ,,Eurekos" vardu. Po kelerių metų buvo rastas dar vienas, tik jau daug didesnis deimantas gavęs ,,Pietų Afrikos žvaigždės" pavadinimą Mūsų dienomis kelios deimantų kasybos bendrovės yra įsikūrusios upės žiotyse ir ten vykdo savo eksploataciją. Oranžinė upė taip pat yra labai svarbi turizmo verslui - joje gyvena labai mažai pavojingų gyvūnų rūšių, todėl ji puikiai tinka raftingui bei plaukimui kanojomis.

 

ekonomika

 


Augrabio kriokliai:

Kriokliai priklauso Augrabio Krioklių Nacionaliniam Parkui. Krioklių aukštis siekia 56 metrus, o vidutinis plotis - 24. Vietiniai krioklius vadino ,,Ankoerebis", kas reiškia ,,didelių nosių vieta", iš čia ir kilo vėlesnis pavadinimas - Augrabis. Augrabio krioklių tarpeklio gylis siekia per 240 metrų, o ilgis - 18 kilometrų. Nedidelė vandens dalis krenta į kanjoną iš kraštų, suformuodama keletą silpnesnių krioklių. Vietinė legenda pasakoja, kad didžiausia pasaulyje deimantų slaptavietė yra griausmingai krentančių krioklio vandenų apačioje išgraužtose duobutėse.

 

krioklys

 


Upės fauna:

Upėje yra neįprastų regionui žuvų rūšių, tokių kaip paprastasis karpis ir Mozambiko tilapija. Upėje veisiasi ir egzotinės žuvų rūšys, tokios kaip vaivorikštinis upėtakis, sutinkamas upės aukštupyje. Oranžinėje upėje taip pat veisiasi žuvys įtrauktos į saugomų gyvūnų rūšių sąrašą pvz. upinė sardinė. Deja, tačiau didesnių gyvūnų upėje nesutiksite: į krokodilų gyvenamąjį arialą upė nepatenka, o iki 19 amžiaus buvusios gausios hipopotamų bendruomenės išmedžiotos.

 

zuvyte

Prenumeruok GOAFRICA.LT naujienlaiškį!
Paskutinės minutės pasiūlymai, ypatingos kelionės - tik naujienlaiškio prenumeratoriams